Vysokozdvižné vozíky, označované také jako zakladače, jsou podlahové, samojízdné, skladové. Slouží k vykládání/nakládání, stohování, třídění a přemísťování různých nákladů pomocí speciální stříšky (vidlic).

Kde se používají?

Mnoho zákazníků ve stavebních hypermarketech jistě vidělo elektrický vysokozdvižný vozík v akci. Používají se k přepravě zboží. Rozsah jejich použití však není omezen pouze na tuto oblast.

Stavební, průmyslové a zemědělské podniky již dlouho využívají vysokozdvižné vozíky. Kompaktní vysokozdvižný vozík pomůže optimalizovat a zjednodušit práci v dílnách, skladech a terminálech s omezeným prostorem.

Výhody elektrického vysokozdvižného vozíku

Podle typu motoru se skladová zařízení dělí na dva typy: elektrické a vysokozdvižné vozíky se spalovacím motorem. V dnešní době jsou elektrické vysokozdvižné vozíky stále oblíbenější. Mají tyto výhody:

Elektrické vysokozdvižné vozíky jsou šetrné k životnímu prostředí. Jsou prakticky bezhlučné a během provozu neprodukují žádné škodliviny.
Elektrické vysokozdvižné vozíky jsou napájeny z baterie, která je zase napájena ze sítě. Spotřeba baterií je poměrně vysoká, takže tento typ technologie je také úsporný.
Vysoký výkon a typ motoru umožňují použití vozu v různých podmínkách. Například v chladírenských dílnách, ve farmaceutické výrobě, v oblastech s nebezpečím požáru a výbuchu, kde je zakázáno pracovat se zařízeními poháněnými naftou.

Jak si vybrat?

Mezi nevýhody vysokozdvižných vozíků s elektromotorem patří možné selhání akumulátoru. Pokud ano, bude oprava obtížná. Některé typy zařízení nelze opravit vůbec.

Proto byste si měli vybírat vysokozdvižné vozíky pouze od osvědčených výrobců, kteří svou techniku předvedli v praxi a zaručují dlouhodobé používání. Japonské vysokozdvižné vozíky jsou považovány za spolehlivé. Osvědčené vysokozdvižné vozíky JAC od čínské státní společnosti.

Při nákupu elektrického vysokozdvižného vozíku věnujte pozornost následujícím vlastnostem:

  • Nosnost (od 1,3 do 8 tun v závislosti na úkolech)
  • Manévrovatelnost (poloměr otáčení nejméně 2 metry)
  • kapacita baterie, kapacita a výkon motoru, které určují, jak dlouho můžete pracovat bez dobíjení (optimální doba provozu je 8 hodin).
  • Výška výtahu (až 8 metrů)
  • Rozměry a možnost použití příslušenství

Avatar photo

Tomáš