Tradiční kolové nakladače plné velikosti byly uznávány především pro svou omezenou všestrannost, často omezenou na jejich nakládací funkce. Výrobci však neustále inovují, aby zvýšili své schopnosti.

Prozkoumejte nejnovější nabídky předních výrobců, jako jsou Case, Cat, Deere, Develon, Komatsu, Liebherr, LiuGong, Volvo, Hitachi, Wacker Neuson, Mecalac a Yanmar. Tyto modely jsou vybaveny nejmodernějšími funkcemi, jejichž cílem je zvýšit pohodlí operátora a zvýšit produktivitu dodavatelů.

CASE

Case 721G

Case 721G, vybavený FPT přeplňovaným řadovým šestiválcovým motorem s čistým výkonem 179 koní, nabízí všestrannost prostřednictvím možností zdvihu Z-bar, XT (nosič nářadí) a XR (rozšířený dosah), které vyhovují provozní hmotnosti od 32 633 (Z- bar) na 33 814 (XT) liber. Volby převodovky zahrnují čtyři nebo pět rychlostí vpřed a tři rychlosti vzad. Uvnitř kabiny ROPS si řidiči mohou užívat pohodlí vytápění, klimatizace a vnitřní hlučnosti 68 decibelů.

Zaměřili svou pozornost na stanoviště obsluhy a zaměřili své úsilí na zvýšení pohodlí, produktivity a uživatelské přívětivosti svých nakladačů řady G. Začlenění dotykového displeje zjednodušuje operace, doplněné adaptabilními elektrohydraulickými ovládacími prvky a přizpůsobitelnými, programovatelnými tlačítky.

Jemně vyladěné režimy napájení byly vyladěny tak, aby odpovídaly výkonu konkrétním aplikacím a preferencím operátora. Nastavitelná je také manipulovatelná odezva ovládání, hydraulický průtok a chování při sklápění. Vylepšena byla volitelná funkce přesnosti užitečného zatížení, která nyní méně závisí na faktorech, jako je délka cyklu zdvihu a rozsah pohybu, což vede ke zvýšené přesnosti během praktických operací. Kromě toho byl vylepšen monitor tlaku v pneumatikách pro lepší přesnost a konzistenci. Operátoři mohou nezávisle nastavit přední a zadní tlak a zároveň upravit úroveň tolerance pro spouštění výstrah souvisejících s přehuštěním nebo podhuštěním.

Nakladače Case řady G upřednostňují vylepšení stanoviště obsluhy, aby poskytovaly větší pohodlí, produktivitu a uživatelskou přívětivost. Dotykový displej zjednodušuje operace spolu s přizpůsobitelnými elektrohydraulickými ovládacími prvky a programovatelnými tlačítky, která lze upravit podle individuálních preferencí. Kromě toho byly optimalizované režimy výkonu jemně vyladěny tak, aby odpovídaly výkonu konkrétním aplikacím a preferencím operátora. Odezva ovládání, hydraulický průtok a charakteristiky vyklápění jsou také nastavitelné tak, aby vyhovovaly různým potřebám.

Přesnost přesnosti užitečného zatížení může kolísat na základě faktorů, jako je čas a rozsah pohybu během cyklu zdvihu. Pro zvýšení přesnosti v reálném světě společnost Case přepracovala volitelnou funkci přesnosti užitečného zatížení, aby se snížila jeho závislost na těchto proměnných. Kromě toho byl vylepšen monitor tlaku v pneumatikách pro lepší konzistenci a přesnost. Operátoři mají možnost nezávisle nastavit přední a zadní tlak a zároveň upravit úroveň tolerance pro spouštění výstrah souvisejících s přehuštěním nebo podhuštěním.

Ve výkonovém rozsahu 120 až 350 koňských sil nabízí Case různé konfigurace včetně Z-baru a paralelního zdvihu, stejně jako možnosti XR s prodlouženým dosahem a XT nosiče nářadí, podle Brada Stempera, ředitele produktového managementu Case pro Severní Ameriku.

Caterpillar

CAT 938

Kolové nakladače Cat’s Next Generation, jako jsou 926, 930 a 938 (na obrázku), přicházejí s řadou funkcí. Patří mezi ně 250hodinové demo Cat Payload, kabina nové generace navržená s vybavením automobilového stylu a možnost konfigurovat až 50 profilů operátora prostřednictvím displeje. Nakladače nabízejí různé provozní režimy, jako je „utilita“ pro rychlost a výkon příslušenství, „točivý moment“ pro úsporu paliva, „hystat“ pro agresivní brzdění a zrychlení motorem a „led“ pro odklízení sněhu.

Na ConExpo 2023 představil Cat svůj dosud největší stánek, který zahrnoval představení tří nových kolových nakladačů: modelů 926, 930 a 938. Tyto nakladače přicházejí s četnými vylepšeními, tolika, že tato zpráva nemůže pokrýt všechna. Primární zaměření Cat se točí kolem výkonné, ale uživatelsky přívětivé technologie. Jak říká Jamie Ramsey, specialista na aplikace produktů:

„Je to jako mobilní telefon – stačí ho zvednout a používat.“

Různými úpravami bylo dosaženo lepší viditelnosti. Přemístěním systému HVAC v kabině se zvětšilo množství dostupného proskleného prostoru. Volitelné řízení pomocí joysticku odstraňuje volant ze zorného pole obsluhy. Kromě toho jsou k dispozici volitelné funkce, jako je detekce zadních objektů a 360stupňová kamera. Standardní zpětná kamera se nyní může pochlubit vyšší hustotou pixelů a širším zorným polem.

Komunikační posuvník a související rám na levých dveřích byly odstraněny. Podle Ramseyho: “Stejně to nikdo nepoužil. I s posuvníkem většina operátorů jen otevřela dveře.” Standardní funkce „operátor není přítomen“ detekuje, když obsluha neovládá nakladač z důvodu nepozornosti, nouzových situací nebo z jiných důvodů. Tato funkce spustí řízené zastavení, zablokuje všechny funkce a aktivuje parkovací brzdu.

Zlepšená komunikace s operátorem zahrnuje více než jen zvuková upozornění; zahrnuje také bannery na monitoru zobrazující další informace. Tlačítko „i“ (informace) vyvolá QR kód, který lze naskenovat chytrým telefonem, což umožňuje snadno aktualizovatelné informace.

Senzor okolního světla je zodpovědný za automatickou aktivaci a deaktivaci silničních světel. Volitelný paket LED osvětlení zahrnuje denní svícení. Lze zvolit automatickou regulaci teploty a rychlé odmrazování je standardní funkcí. Uživatelé mají na výběr ze tří možností joysticku, každý s až pěti programovatelnými tlačítky.

Korečkové dávkování zajišťuje přesné naklánění a otřesy pro efektivní distribuci materiálu. Hardware užitečného zatížení je nyní standardní funkcí; dříve to muselo být specifikováno během procesu objednávky. Navíc je zahrnuta 250hodinová zkušební doba, která uživatelům umožňuje vyhodnotit hodnotu funkce. Během zkušební doby lze funkci aktivovat nebo deaktivovat, aby bylo možné efektivně vyhodnotit její výhody pro různé aplikace.

Automatizované ovládání tahu na ráfku bylo přejmenováno na „automatický točivý moment kola“. Pomocí senzorů na táhlu nakladače systém detekuje, kdy je stroj v záběru s hromadou. Poté upravuje točivý moment předních kol, aby minimalizoval prokluzování a optimalizoval výkon.

Modely 926 a 930 jsou vybaveny konvenčními uzávěrkami diferenciálů. Naproti tomu model 938 se vyznačuje alternativní konstrukcí nápravy a automatickou uzávěrkou diferenciálu, kterou může obsluha ručně přepínat.

Develon

Develon 320-7

Develon 320-7 se může pochlubit provozní hmotností 43 572 liber, kapacitou lopaty 4,58 kubických yardů a čistým výkonem 270,9 koňských sil. Pozoruhodná vylepšení u modelu -7 zahrnují o 7 % větší lopatu, vylepšené nápravy a modernizované chlazení s širšími roztečemi lamel chladiče a reverzním ventilátorem. Volitelné funkce zahrnují konfiguraci s vysokým zdvihem, zvýšenou protizávaží, automatický systém mazání a jedinečnou technologii Transparent Bucket společnosti Develon.

Společnost Develon (dříve Doosan Infracore) zaměřila své úsilí na vylepšení své produktové řady dokončením své řady -7, která nyní zahrnuje také kolové nakladače.

Mezi nabízenými funkcemi nabízí Develon zřetelný Transparent Bucket operátorům pohled před lopatu. Volitelný systém Around View Monitor navíc integruje tři kamery a více senzorů, což umožňuje 270stupňový výhled kolem stroje. Tento systém využívá barevně kódované výstražné indikátory, které operátory upozorňují na objekty v těsné blízkosti zadní části stroje a indikují jejich vzdálenost.

“Přechod společnosti Develon na řadu -7 také zahrnoval posílení partnerství s předními dodavateli v oboru,” poznamenává Jake Sherman, produktový a prodejce marketingový manažer společnosti Develon.

Uvádí příklady, jako je použití náprav Dana na 200 nakladačích a náprav ZF na všech ostatních modelech.

Nakladače -7 obsahují další inteligentní technologie, jako je Situation Awareness Technology, která monitoruje provoz stroje a optimalizuje výkon motoru podle požadavků na hydraulický a hnací systém. Systém Smart Guidance System vyhodnocuje činnost operátora a poskytuje návrhy na zvýšení efektivity, zatímco systém izolace zátěže zvyšuje stabilitu během pohybu, což vede k lepšímu udržení nákladu, zvýšení pohodlí operátora a zkrácení doby cyklů.

Podle Shermana má Develon schopnost přizpůsobit nakladače na základě požadavků zákazníků. Volby, jako je velikost a typ lopaty, majáky, zadní blatníky plné velikosti a různé možnosti osvětlení jsou některé z běžně preferovaných funkcí. Velkou část tohoto přizpůsobení řeší prodejce při specifikaci nového nakladače během procesu tovární objednávky. Kromě toho možnosti instalované prodejcem nabízejí cestu pro ještě personalizovanější přizpůsobení.

Avatar photo

Tomáš